Motosiklete Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Motosiklete Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Motosiklet ehliyeti almadan kendinizi motora alıştırmak veya ehliyet sınavı için kendinizi hazırlamak istiyorsanız Yamaha Motosiklet Eğitim Merkezi, Honda Motosiklet Eğitim Merkezi ve Gis Akademi gibi yerlerde güvenli sürüş eğitimi almanızı öncelikle öneriyoruz. Bu tarz eğitim merkezlerinde motosiklet oturuşu, fren, gaz ve trafikte motosiklet pratiğinisağlayıcı eğitimler sizleri bekliyor. Aynı zamanda eğitim merkezlerinde motosiklet sürüş teknikleri, tarfikte yol alma ve güvenli sürüş alnında eğitimler alabilirsiniz. Özellikle motosiklete yeni başlayacaklar ve kendini motosiklet alanında geliştirmek ve bu işi meslek olarak yapmak isteyenler için bu tarz eğitim veren merkezleri öneriyoruz.
 
Güvenlik Ekipmanları
Motosikleti güvenli bir şekilde sürmeyi öğrendikten sonra ise dikkat edilmesi gerekenlerden birisi ise güvenlik ekipmanlarıdır. Kask, eldiven, pantolon ve mont konusunda masraftan kaçınmamanızı güvenliğiniz için öneriyoruz. Öncelikle kask seçerken, kaskınızın etrafının tamamen kapalı olmasına dikkatetmeniz gerekiyor. Kaskın vizörü yanigörüş alanımızı etkileyen kısmının yaza ve kışa uygun olması gerekir. Motor sürücülerinin en önemli ekipmanlarından birisi ise eldivenlerdir. Yazın özellikle motor sürücülerini zorlayan ekipmanlardan birisi eldivendir. Fakat her şeye rağmen,yazın dahi eldivenleri eldivenleri kullanmamız gereklidir. Eldivenlerin sert koruma kısımlarının olmasına ve avuç içinde kimi alanların kalınolmasına özen göstermemiz gerekir. Çünkü olası bir kazada yere ilk ellerimizin değmesi kuvvetli muhtemeldir. Montunuzu seçerken sırt, bel ve omuz korumalı olmasına dikkat etmemiz gerekir. Ayrıca montun kumaşına da dikkat etmemiz gerekiyor. Kumaş, olası bir sürtünme esnasında ısıyı ve deforme olmayı engellemelidir. 
Motosiklet Seçimi
Motosiklete yeni başlayan motor seçimini yaparken dikkat etmmiz gerken en önemli konu ise kullandığımız motorun hacmi olmalıdır. Yeni başlayan ve daha önce tecrübesi olmayan motor kullanıcılarınin 250CC'nin altında motor tercih etmemeleri gerektiğini belirtelim. 250CC'nin üzerindeki motorlar tecrübesizolan kullanıcılar için oldukça büyük tehlikeler arz etmektedir. Özellikle hız sevenlerin, motorlar yüksek hızlara ulaşmak isteyen ilgili arkadaşların bilmesi gerekn birşek var. Yüksek hacimli motorların 100 km hıza ulaşması 3 saniyenizi alır. Bu durumda sizi felakate sürükleye bilir. Size önerimiz motoru seviyor ve kullanmak istiyorsanız başlangıç olarak 150CC ve altındaki motorları tercih etmeniz.